Yazdır
PDF

Kayrak taşı nasıl döşenir

Doğal Taş tarafından yazıldı.

Kayrak taşı nasıl döşenir? sorusu son zamanlarda çok sık sorulan sorular arasındadır. Evlerine kayrak taşı döşeme ve kaplama veya aksesuar yapmak isteyenler daha iş başlamadan ‘Kayrak taşı nasıl döşenir ?’ gibi bir soru sorarlar.

Kayrak taşı döşeme ile ilgili bazı bilgiler:

 

Kayrak taşı döşeme ve kaplama uygulama işçiliği kolaydır, Kırılma yada çatlama sıkıntısı yaşamadan rahatça uygulanabilir.

Çim derzli kayrak taşı döşemesi için zeminin toprak olması vede çim yetişmesine uygun bir toprak yapısına sahip olması gerekmektedir. İlk ollaraak  toprak tabana serilir ve iyice çiğnenerek yada silindir vasıtası ile ezilerek çökme olasılığı ortadan kaldırılır yine biraz çökme olacaktır amma o kadar mesele olmaz . Sonra hangi alana kayrak döşeme yapılacaksa, alana ip çekilir yada kireç vasıtası ile işaretlenir. Bir köşeden başlayarak kayrak taşları döşenmeye başlanır.

Kayrak taşı döşemesinde dikkat edilmesi gereken başka bir hususda toprak zemin üzerine kayrak taşı döşemesinde taşlar mümkün olduğunca büyük olursa zamanla kayma olasılığını ortadan kaldırmış olursunuz, çünkü küçük taşlar üzerine basıldıkça daha kolay yerinden oynarlar.

Aynı durum beton zemin üzerine harçla döşenen taşlar için geçerli değildir çünkü onların tabanı beton olduğu için çokme riski olmaz .Toprak zemine taş döşeme işlemimizi bu şekilde yaparak bitirdikden sonra döşediğimiz taşların üzerine ince bir katman toprak döker ve bunu fırça yardımıyla taşların aralarına yedirip üzerinden yağmurlama şeklinde sularsak kısa zamanda oturacak ve yağmurlarda sulardan etkilenmeyecektir .

Şimdi sıra çim derzine geldi , çim tohumlarını aralardaki boşluklara rasgele serpiştirip suyunu verdikten sonra çimlerin çıkması beklenir. Çim derzli yapmamızın sebebi  hem doğal bir görünüm hemde taşların kaymaması için taşları tutması içindir

İşçiliği kolay olduğu gibi kırılma ya da çatlama sıkıntısı da yaşanmaz. Rahatlıkla kullanılabilen bu taş için ‘Kayrak taşı nasıl döşenir? ‘ gibi bir dert de ortaya çıkmaz. Öncelikle kayrak taşı döşenecek yerin düzleştirilmesi gereklidir. Eğimli ya da pürüzlü bir yere kayrak döşenemez, döşense bile düz bir yere yapılan gibi durmaz. Bahçe, duvar ya da yol gibi bir yer düzleştirildikten sonra, kayrak taşının yapışması için gereken özel yapıştırıcı sürülür. Sonrasında ise kayrak taşının belli bir boyut ya da şekli olmadığı için zemine uygun olan taşlar seçilmesi gereklidir. Tam oturması için de kayrak taşında kırılma gibi işlemler yapılır.

Kayrak taşları döşenirken aralarında boşluk bırakılmaması gerekir. İç ve dış duvar gibi uygulamalarda bu olay rastlanmadığı gibi, bahçe ve yol gibi uygulamalarda en dikkat edilmesi gereken konudur. Daha çok kum alanların bırakılması istenir. Çünkü bahçeye güzellik katan çim gibi bitkilerin ortaya çıkması istenir. En çok zorlanılan ve en önem gösterilmesi gereken yer şüphesiz duvar köşeleridir. Kayrak taşını, belli bir yerden başlayarak döşenmesi gerekir. Köşelerde alanların bitmesi yüzünden kırılmalar bu sayede engellenir ve belirli ölçülerde duvara monte edilir.

BURSA MOZAİK DÜNYASI - Polat Pazarlama

Beşevler Küçük Sanayi Sitesi | Mobilyacılar Çarşısı | 63. blok No:16 Nilüfer/Bursa
Tel. 0224 441 85 71 - 72   Fax. 0224 441 85 41   Gsm. 0533 526 14 99
E-mail:  polatpazarlama@gmail.com